Přeskočit na hlavní obsah

Vodní kámen je velkým nepřítelem koupelnového vybavení. Souvisí s tvrdostí vody, tedy obsahem minerálů a solí, které jsou ve vodě. A nejvíce trpí samozřejmě to vybavení, které je v kontaktu s vodou napřímo. Mezi ně patří i vodovodní baterie. Jak svou domácnost chránit? Důležitá je pravidelná údržba.
 

Tvrdá voda? První signály jsou bílé mapy

shutterstock_1313264402.jpg

Tvrdost vody je možné zjistit speciálními testovacími sadami nebo poslat vodu na rozbor. Jak na tom jste však můžete orientačně zjistit i pozorováním. Prvním signálem, že vaše voda obsahuje látky (zejména vápník, hořčík, hydrogenuhličitany a sírany), ze kterých se vodní kámen tvoří, jsou bílé mapy, které se objeví na vybavení. Čím rychleji (a v hustší vrstvě) se tvoří, tím tvrdší máte vodu. Vyšším stupněm jsou pak zažloutlé či nazelenalé nánosy se strukturou podobnou kameni. Někde jsou až hnědé a tvrdé doslova jako kámen. Dalšími faktory indikujícími tvrdou vodu je zakalená voda po napuštění do sklenice či usazování mýdla na hladině (místo aby se rozpustilo).

Kde vodní kámen útočí

Mezi nejzatíženější vybavení z hlediska vodního kamene patří samozřejmě koupelna, zejména vodovodní baterie, dále kuchyňský dřez a spotřebiče pracující s vodou či párou (kávovar, rychlovarná konvice…). Základním krokem je péče o vnější povrchy, a to nejen z estetických důvodů. Vodní kámen rád útočí na místa, kde může způsobit více komplikací. V případě vodovodních baterií se soustřeďte na zákoutí ovládací páky, kohoutků, přepínače, v případě termostatické baterie pak na otočné rukojeti či tlačítka. Nezapomeňte ani na místo upevnění, kam voda ráda stéká a zasychá spolu s nečistotami.

První pomoc? Jedlá soda a ocet

shutterstock_2150424463.jpg

Čím čistit baterie? Základním prostředkem, který můžete na rychlé ošetření využít, je kombinace jedlé sody a kyseliny citronové, případně octa. Připravte si směs buď tekutější (pro běžnou údržbu), nebo v podobě pasty (pro zaschlejší nečistoty). Tekutější směs nanesete buď na hadřík nebo pomocí rozprašovače přímo na povrchy. Ošetřete místa pomocí hadříku, zbavte nečistot, vodního kamene i případných nežádoucích mikroorganismů. Hutnější pastu pak nechte pár minut působit na rizikových místech nebo tam, kde je již větší vrstva nánosů. Pak vše setřete vlhkým hadříkem a následně utřete dosucha. V případě potřeby postup opakujte. Další tipy, čím čistit baterie, můžete najít v našem článku Jak vyčistit vanovou baterii.

Zacíleno na termostatické baterie

Jak vyčistit termostatickou hlavici? Z hlediska pravidelné údržby povrchů je dobré ji stejně jako jiné vybavení po každém použití setřít připraveným suchým hadříkem a minimálně jednou za týden jí věnovat větší pozornost v podobě ošetření domácími prostředky nebo specializovanými prostředky určenými pro tento typ vybavení. Termostatická baterie je obvykle vybavena řadou technologií, které ji před útoky vodního kamene a nečistot z vodovodního řádu chrání. Přesto může po čase přestat fungovat na 100 %. Pak je na čase „demontáž“ a údržba. Prvním krokem je kontrola a případné vyčištění filtrů výstředníků umístěných na přívodu vody. Také termostatické kartuše mohou být částečně zanesené částečkami nečistot, což negativně ovlivňuje průtok vody.

Jak vyčistit termostatickou hlavici

To, že je čas na akci, poznáte podle snížené kvality fungování – sníží se průtok vody, nastavená teplota či intenzita proudu při sprchování kolísá… A to bez zjevného důvodu. Je třeba demontáž baterie. Můžete postupovat dle tipů v našem předchozím článku Jak nainstalovat termostatickou baterii, samozřejmě v opačném pořadí. Vždy je třeba vypnout přívod vody. Pokud si na akci netroufnete sami, je dobré povolat zkušenější osoby, ať už souseda, kamaráda, hodinového manžela nebo mechanika. Počítejte s tím, že tato akce vám zabere minimálně 3 hodiny. Důvodem je, že postižená místa budete muset odmočit ve speciální lázni. V ideálním případě byste takto měli termostatickou baterii vyčistit alespoň jednou ročně.

Jak vyčistit termostatickou kartuši

vymena kartuse.jpg

Termostatická kartuše je umístěna v těle baterie a k jejímu vyčištění je třeba demontáž baterie. Dle typu výrobku je třeba vyndat příslušnou rukojeť. Někdy stačí k jejímu vytažení pouze síla, jindy je třeba uvolnit pojistný šroub (obvykle na spodní části baterie). Opatrně vyndejte jednotlivé díly, a nakonec i termostatickou kartuši. Vložte ji do lázně, která ji zbaví nánosů vodního kamene, usazenin a nečistot, a poté opláchněte pod tekoucí vodou. Naneste ochranou vrstvu oleje (buď štětečkem nebo prsty), vložte kartuši zpět a baterii opět smontujte.

Pokud se ani po vyčištění termostatická baterie nevzpamatuje, je chyba bohužel jinde. V takovém případě je vhodné zvážit zakoupení nového vybavení.

nahoru