Přeskočit na hlavní obsah

Vanová baterie je v trvalém kontaktu s vodou, a proto je třeba jí pravidelně věnovat pozornost a udržovat ji v čistotě. Důvodem je minimalizace rizik spojených s usazováním vodního kamene. Jakým způsobem můžete svou baterii chránit?
 

Vodní kámen, zabiják baterií

O tom, jak moc je vodní kámen vaše horké téma, rozhoduje tvrdost vody ve vašem vodovodním řádu. Čím tvrdší je voda, tím obsahuje více minerálů a solí, ze kterých se právě vodní kámen tvoří. Tím narůstá riziko poškození vybavení, a o to větší péči mu musíte věnovat. Tvrdost vody můžete otestovat anebo si jednoduše všimnete, jak se vaše vybavení chová při kontaktu s vodou. Prvním varováním je totiž vznik bílých či zažloutlých map na vybavení, které se s vodou potkává. A pozor, neděje se to jenom na povrchu, ale stejný proces probíhá i uvnitř.

Jak na vodní kámen? Nedovolte mu růst

Prvním krokem je mu vůbec nedovolit „narůst“. Vodní kámen se tvoří postupně, takže nejlepším způsobem, jak jeho vzniku zabránit, je prevence, tzn. ošetření po každém použití. A nemusí se jednat o nic velkého, stačí, když vanovou baterii po sprchování či koupeli otřete dosucha připraveným hadříkem. Dalším krokem je samozřejmě pravidelná větší údržba. Pokud žije v domácnosti více osob, doporučuje se minimálně jednou za týden vše důkladně ošetřit nějakým prostředkem, jež vybavení zbaví zaschlých nečistot, mikroorganismů a případného vodního kamene.  

Domácí hodiny chemie

Nebezpečí vodního kamene nespočívá v narušení vzhledu daného vybavení, ale v ohrožení jeho spolehlivosti, funkčnosti a bezpečnosti. Základními prostředky, kterých se v boji s vodním kamenem využívá, je nejen specializovaný chemický přípravek, ale také klasický jar na nádobí a zejména kombinace jedlé sody a kyseliny citronové, případně klasického octa. Látky v nich obsažené rozpouští minerální soli a tím i vodní kámen. Vyhnout byste se měli agresivním přípravkům a také hrubé síle, která může poškodit povrchy. Pokud je vodní kámen odolnější, proceduru opakujte nebo zvolte formu „obkladu“.

Pozor na riziková místa

Při ošetřování vanové baterie byste měli přihlédnout k rizikovým místům. Jsou jimi zejména prostor, kam voda stéká, ale také to jsou ovládací prvky (ovládací páka, kohoutky, tlačítka či otočné rukojeti). Jak odstranit vodní kámen kolem baterie? A jak vyčistit kohoutky? To jsou místa, která jsou na vyčištění poněkud náročnější. Pro vyšší intenzitu můžete na postižené místo nanést silnější vrstvu přípravku (například směsi jedlé sody, kyseliny citronové a trochu teplé vody, z nichž uděláte pastu) a obalit ho potravinovou fólií. Po cca 20 minutách pak místo jemně vydrhněte vyřazeným zubním kartáčkem a opláchněte. V případě potřeby opakujte.

Aby černá zůstala černá

shutterstock_2132817741.jpg

Čím dál oblíbenější se stávají černé vanové baterie. Liší se jejich údržba od chromových? Jak čistit černou baterii, aby povrchy zůstaly krásné i po mnohaletém používání? Prvním doporučením je způsob nanášení čistícího prostředku. Doporučuje se jej nanést nejprve na hadřík a teprve pak ošetřovat baterii. Vyhnout byste se měli zejména přípravkům obsahujícím bělidlo nebo agresivnější látky, které mohou povrchy narušit a poškodit. Pozor na mechanickou sílu, která může černý povrch nenávratně podřít.

Nezapomeňte na přepínač sprchy a vany

Významnou součástí každé vanové baterie je také přepínač vany/sprchy. Ten klasický představuje jakýsi kolík, který uvolňuje nebo naopak zastavuje směřování proudu do daného spotřebiče. Je nejčastějším místem, na které útočí vodní kámen. Právě přepínač vany/sprchy v nás místo relaxace dokáže vyvolat pořádnou dávku vzteku, především když s ním nejde hnout nebo naopak dochází k samovolnému přepínání či vypínání sprchy. K jeho ošetření budete sice potřebovat nějaké to nářadí, trochu trpělivosti a mechanickou zručnost, ale rozhodně se tato péče vyplatí. Pokud si nejste jisti, že to zvládnete sami, povolejte na pomoc šikovného kamaráda nebo hodinového manžela.

Tématu se můžete zcela vyhnout, pokud zvolíte termostatickou baterii, ať už s variantou otočných rukojetí nebo tlačítkovou. Mezi daným spotřebičem totiž nepřepínáte pomocí přepínače, ale otočením rukojeti k danému symbolu nebo zmáčknutím patřičného tlačítka.

Když voda neteče, jak by měla

shutterstock_1903604674.jpg

Dalším tématem, na které můžete narazit, je špatně tekoucí voda. Jak vyčistit ucpanou baterii? Odpovědí je fakt, že se nemusí nutně jednat o ucpanou baterii. V moderních domácnostech se před baterii instaluje speciální sítko, jež zachytává případné nečistoty z vodovodního řádu. Pokud je poškozené, mohou různé úlomky vletět i do baterie a tam napáchat různé škody, a to včetně kartuše! Na vině však může být také ucpaný perlátor (pokud je součástí baterie), sprchová hadice nebo trysky sprchové hlavice. Zkontrolovat byste měli případně i regulátor průtoku.

nahoru