Přeskočit na hlavní obsah

Pro někoho jsou letní návštěvy zahrady s konví vody v ruce rituálem, pro jiné je to otravná činnost, kterou by si rád odpustil. Pro druhý typ lidí jsou určeny zahradní zavlažovače. Práci zvládnou docela samy. A když si se systémem zavlažování vyhrajete, a ještě pořídíte závlahové hodiny, můžete starosti se zavlažováním zcela pustit z hlavy. Zavlažovače dodávají vodu vašemu trávníku a rostlinkám po celou sezónu, tedy od jara do podzimu. Teprve v říjnu nebo na začátku listopadu můžete zavlažovací systém zazimovat. Ukažme si dnes, jak vybrat zavlažovač pro vaši zahradu.
 

Typy zavlažovačů

Zavlažovače vypadají různě. Jednotlivé typy si zaslouží krátké představení.

Rotační zavlažovač je asi nejvíce milovaný dětmi. Obvykle je tvořen třemi rameny, které v oscilačních pohybech vystřelují vodu, a tak tvoří jakési závoje, jimiž děti s nadšením proskakují. Pochopitelně to ale nejsou děti, pro něž byl tento systém navržen. Je to důmyslné zařízení, protože voda je rovnoměrně distribuovaná na poměrně velkou plochu – klidně až 100 metrů čtverečních. Původně byly tyto zavlažovače hliněné nebo olověné, jenže tyto materiály korodují. Proto je dnes nejběžnějším materiálem plast.

Oscilační zavlažovač je tvořen obdélníkovou nebo trubkovou lištu s otvory, která se kýve sem a tam, čímž vytváří rovnoměrný déšť vody. Takto pokryje poměrně velkou plochu, která má přesně čtvercový tvar. Pokud tedy máte čtvercový trávník, je to pro vás dobrá volba. Každá kapka je velká, takže se doopravdy absorbuje do půdy.

Impulzní zavlažovač je naopak vhodný pro kruhový typ pozemku. Vodní tlak způsobuje, že se hlava zavlažovače otáčí kolem dokola a voda je tak rovnoměrně distribuována do stejné vzdálenosti od zavlažovače.

Na tlaku vody záleží

Při výběru zavlažovače si určitě všimněte výrobcem uvedeného doporučeného tlaku vody. Tlak vody je významný, protože přímo ovlivňuje účinnost a dosah zavlažovacího systému. Při příliš nízkém tlaku nemusí voda rovnoměrně pokrývat celou plochu. Naopak při vysokém tlaku jsou rostliny přelité a silný proud je může i poškodit. S nižším tlakem vody fungují obecně impulzní zavlažovače, naopak rotační nebo oscilační vyžadují vyšší tlak.

Šetřete vodu

shutterstock_1750110092.jpg

Zavlažovače vody obecně vodou zbytečně neplýtvají. Jsou vyrobené tak, aby využily optimální množství vody. Přesto mějte i vy na paměti smysluplné zacházení s vodou. Je dobré nastavit ten správný čas zavlažování, k čemuž použijte už zmíněné závlahové hodiny. Ideální je brzy ráno a pak večer krátce před soumrakem, kdy je nižší teplota a menší odpar vody. Zavlažování během horkého odpoledne naopak způsobí, že velká část vody se odpaří, než stihne proniknout do půdy.

Jak vyrobit automatické zavlažování

shutterstock_2492463837.jpg

K výrobě automatického zavlažování lze využít PVC trubky nebo polyetylenové hadice o vhodném průměru (doporučili bychom 16 až 25 mm). Zavlažovací hlavy pořiďte podle typu plochy. Už jsme o tom hovořili výše – impulzní zavlažovač se hodí pro kruhové plochy, naopak oscilační pro čtvercové či obdélníkové zóny. Pro trubky nebo hadice vykopejte mělké díry (stačí 10 cm). Umístění rýh pro trubky přesně naplánujte, abyste měli jistotu, že při zalévání dostanou všechny vaše záhony to správné množství vody.

TIP SANITINO: Chcete-li se dozvědět více tipů, jak zavlažovat trávník, přečtěte si náš článek.

Jak zazimovat zavlažování

Už víme, jak zavlažovat záhony a zahradu obecně, teď si ještě řekněme, co dělat po posledním zalévání roku. Zavlažovací systém je nutné správně zazimovat. Uzavřete hlavní ventil, abyste předešli zamrznutí vody v potrubí. Otevřete všechny zavlažovače naplno, aby vytekla všechna voda v trubkách. Poté zkontrolujte všechny komponenty, zda nejsou poškozené. Hadice a všechny ostatní prvky po důkladném vyprázdnění a uložte je na suchém místě, kde nebudou vystaveny mrazivým teplotám.

 

nahoru