Přeskočit na hlavní obsah

V dnešním článku se budeme věnovat tématu zalévání trávníků. Patrně čekáte, že vás budeme přesvědčovat, abyste zalévali aspoň dvakrát více a intenzivněji, ale – třeba budete překvapeni.
 

Na úvod to vykopneme touto informací: odborníci tvrdí, že trávník by měl v průměru v letním období získat po celém povrchu zhruba 3 centimetry vody. Je to hodně, nebo málo? Je to méně, než kolik většina zahrádkářů trávníku dopřává! Přitom mnoho vody zbytečně vyplýtvají, protože zalévání často probíhá neefektivně. Pojďme si tedy říct, jak zavlažovat správně.

Vhodná denní doba pro zalévání trávníku

shutterstock_1501536269.jpg

Kdy zalévat trávník, to je klíčová otázka. Zde můžeme ostře rozlišit mezi zahrádkáři, kteří pracují efektivně a těmi, kteří jen plýtvají vodou. Zalévat během letního odpoledne je vyslovená ztráta času. A situaci nezlepšíte ani tím, že zaléváte kolem páté, šesté večer, po návratu z práce. Během typického letního dne je teplota v 6 večer na stejné úrovni jako v poledne (nejvyšší je zhruba v 16 hodin). Když zaléváte v tuto dobu, 30 % vody se odpařuje prakticky v okamžiku, kdy vystříkne z trysek. Zalévat po setmění ale také není dobré, protože tráva nemá možnost proschnout a je pak více náchylná na choroby.

Nejvhodnější čas pro zalévání je před 9. hodinou dopolední. Druhý nejvhodnější čas je kolem sedmé večerní.

Jak často zalévat trávník

Květiny v květináčích nebo na záhoncích nebo zeleninu zaléváme každý den nebo obden. Mnozí soudí, že stejná strategie platí i pro trávník. Ale omyl. Trávu stačí zalévat jen jednou týdně. Dokonce je to vysloveně nevhodné.

Časté a krátké zalévání způsobuje, že tráva má mělké a slabé kořeny a křehčí stébla. Když zaléváte jen jednou týdně, zato pořádně, dosáhnete hlubokých kořenů a zlepšené odolnosti vůči suchu. Nestresujte, když přijde takové to letní období, kdy bez ustání pere slunce po tři týdny v řadě a rtuť v teploměru jde pravidelně přes hodnotu 35 °C. Tráva to vydrží. Některé odrůdy vydrží být zelené až 3 týdny bez zalévání.

Jak zalévat trávník

shutterstock_2443687585.jpg

Už víme, jak často zalévat trávník a ve které denní době, nyní se pobavme o technice. Měli byste spotřebovat 2 až 3 konve na 1 m² půdy. To platí pro zavedený trávník. Pro nový trávník můžete i méně, protože kořenový systém je mělký a tolik vody nespotřebuje. Zato ale v tomto případě nezalévejte jednou, ale 2x týdně.

Při zalévání trávníku je důležité použít vhodné vybavení. Zahradní hadice je základním nástrojem, který by měl být dostatečně dlouhý a flexibilní, aby dosáhl na všechna místa v zahradě. K hadici lze připojit zahradní pistoli, která umožňuje regulovat tlak a šířku proudu vody, což je užitečné pro rovnoměrné zavlažování.

Další možností jsou zavlažovače, které mohou být stacionární nebo pohyblivé. Stacionární zavlažovače jsou umístěny na jednom místě a mohou zavlažovat určitou oblast, zatímco pohyblivé zavlažovače se pohybují po trávníku a zajišťují rovnoměrné zalévání. Pro rozlehlejší zahrady se doporučuje používat zavlažovací sety, které kombinují různé typy zavlažovačů a umožňují efektivní a automatické zalévání velkých ploch.

Test šroubovákem

Na první pohled nemůžete vidět, zdali vaše zalévání přináší účinek. Z povrchu stébel se rychle vypaří. Podstatné ale je, jestli se voda dostala ke kořenům. To si můžete ověřit jednoduchým testem. Zabodněte do půdy šroubovák, nejlépe nějaký delší. Pokud jde do země snadno, jako do tužšího másla, pak je vše v pořádku. Pokud máte ale pocit, že jdete do kamene, je zřejmé, že voda v půdě chybí. Pro jistotu ale ještě ověřte, že nenarážíte hrotem šroubováku opravdu o kámen.

Harmonie mezi zaléváním a sekáním

shutterstock_2372957537.jpg

Péče o trávník musí probíhat podle nějakého plánu. Jak má probíhat sekání trávy? Pro zdraví vašeho zeleného koberce je nejvhodnější, když nesečete tak často. Tráva totiž ve skutečnosti žádný zelený koberec není, je to ekosystém zahrnující stovky rostlin, hmyz, kroužkovce, dokonce i korýše. Když je tráva urostlá, ekosystém je lépe vyvinutý a mocnější. Tím pádem není tak závislý na přísunu vody. Naopak posečená tráva vodu potřebuje, aby se regenerovala. Taková je tedy úměra: kdo často seče, musí častěji zalévat. Kdo seče málo, tak zalévat tolik nemusí. A i tak bude na konci sezóny jeho trávník pravděpodobně v lepší kondici.

Nezalévejte příliš

Nevhodné zalévání je vlastně celosvětový problém. V USA je celých 62 % vody spotřebováváno na zavlažování. To způsobuje, že krajině chybí voda na jiné důležité procesy, což vede k erozi půdy a jejímu znehodnocení. Takové problémy Česko nemá, ale je dobré si uvědomit, že kapacita vody není nekonečná. Berete-li vodu ze studny, pak čerpáte ze zásob podzemní vody, z nichž těží i vaši sousedé. Kdo zalévá dvakrát denně, ubírá z rezervoáru vodu, která může ostatním chybět.

A navíc může způsobit přemokření trávníku. Jak poznáte, že má vaše tráva vody až moc?

Znaky přemokřené trávy:

- trávníkem putují potůčky vody, která se nemůže vsáknout do půdy

- při chůzi trávníkem se vám boří nohy do bahna

- vidíte zabarvení od plísně

- zvýšená přítomnost obtížného hmyzu

Jak se starat o trávník v jednotlivých ročních dobách

Na jaře zalejte trávník poprvé až po dokončení přípravných prací, jako je vertikutace či hnojení. Zavlažujte jednou nebo dvakrát týdně, s prvním sekáním počkejte několik týdnů, až tráva vyroste aspoň 12 cm do výšky.

V létě si zvláště vyhrajte s důkladným zaléváním, ovšem zachovejte interval jednou týdně. Při sekání nechávejte delší stébla, nezkracujte je o tolik. Je dobré zalévat nikoli vodou ze studny, ale nasbíranou vodou dešťovou.

Na podzim už prší více, takže konev můžete po skončení babího léta již odložit. Více energie věnujte přesetí trávníku a opravě holých míst pomocí směsi na přesetí a hnojiv.

V zimě je období vegetačního klidu, takže nechte trávník odpočinout.

TIP SANITINO: Vyberte si vertikutátor z naší nabídky a přečtěte si tipy v článku Vertikutace – jak na to.

Související produkty

nahoru