Přeskočit na hlavní obsah

Říká se, že tráva je vždy zelenější na druhé straně plotu. Jestli jste si toho všimli na vlastní oči, stojí za to se podívat, jak to soused dělá. Pravděpodobně používá vertikutátor.
 

To je přístroj vizuálně podobný sekačce. Zatímco ale sekačka trávník seká, vertikutátor dělá trochu jinou práci. Disponuje válcem s noži, které se při pohybu vpřed zarývají do země. To má za následek několik věcí. Jednak rozřízne trávní drn a odstraní plevel, mech a plsť, která blokuje přístup vody a vzduchu. A zároveň dělá prostor pro růst nových stébel trávy.

To vše už ale pravděpodobně víte. Článek jste otevřeli, protože vás zajímá, jaký vertikutátor koupit. Pojďme se tedy na jednotlivé modely podívat.

Vertikutátorů jsou tři druhy. Vlastně čtyři

Stejně jako u sekaček, řetězových pil, vrtaček, vysokotlakých čističů a mnoha dalších pomůcek pro dílnu i zahradu, také u vertikutátorů máte na výběr ze tří kategorií. K dostání jsou vertikutátory elektrické, akumulátorové a benzínové. Přesto si pro pořádek jmenujme ještě čtvrtou skupinu, ruční rotační vertikutátory. I takové existují a dají se pořídit za pár stovek. Ty bychom ale nedoporučovali. Při práci s nimi se neuvěřitelně nadřete, a to tím více, čím větší máte trávník. Ruční vertikutátor funguje jen tehdy, pokud jím poctivě projíždíte trávník po všech místech a stejnoměrně jím tlačíte na půdu. Budete si připadat jako nevolník.

Výhody a nevýhody vertikutátorů

shutterstock_98610125.jpg

Hlavní motivací majitelů zahrady není se zcela ztrhat, proto si možná raději vyberete některý z těchto vertikutátorů:

Elektrické vertikutátory jsou nenáročné na údržbu, lehké a mají snadné ovládání. Neprodukují žádné emise. Jednu velkou nevýhodu ale mají. Při práci je musíte mít zapojené do elektrické sítě. Výrobci tento problém řeší tím, že připojují dlouhý přívodní kabel. Do některých míst na vašem pozemku se ale dostanete obtížně. Elektrický vertikutátor bychom doporučili, pokud má vaše zahrada výměru 400 m2 nebo menší.

Akumulátorové vertikutátory jsou rovněž závislé na dodávce elektřiny. Rozdíl je ale v tom, že disponují baterií, kterou můžete kdykoli nabít. A po zahradě se pak pohybujete volně, bez nutnosti tahat za sebou drát. To je obrovská výhoda. Výkon bude vždy o něco slabší než u elektrických vertikutátorů, navíc jste limitovaní životností baterie. Nabízíme ale tip – pořiďte si k akumulátorovému vertikutátoru jednu nebo třeba dvě rezervní baterie. Jakmile vertikutátor klekne, nemusíte přerušovat práci. První baterii dejte nabíjet, do přístroje pak vložte druhou.

Benzínové vertikutátory jsou určeny pro ty, co zbožňují vůni spalin a produkce uhlíkové stopy jim nedělá vrásky. Nevýhod benzínového vertikutátoru je ale více: je těžší a hlučnější, vyžaduje pravidelnou údržbu. A pochopitelně musíte neustále doplňovat benzín, který není zdarma. Do kolonky plusových bodů ale zapišme vysoký výkon.

Další důležité faktory

shutterstock_2192437875.jpg

Ať už zvolíte vertikutátor s jakýmkoli typem pohonu, vždy bude podstatným parametrem výkon. Dále byste neměli přehlédnout šířku záběru. Užší vertikutátor je praktický, pokud se potřebujete dostat do hůře přístupných míst. Ale majitelé větších pozemků by se s takovým přístrojem nadřeli, pro ně bude výhodnější širší záběr. Vždy je sympatickou vlastností nastavitelná hloubka zářezu.

Je třeba pamatovat i na to, že výkonnější vertikutátor je těžší a hlučnější. Poctiví výrobci uveřejňují, jakého maximálního hluku v dB může vertikutátor na plný výkon dosáhnout.

Všimněte si rovněž, jaký má vertikutátor typ válce. Setkáváme se se dvěma druhy. Jeden se jmenuje jednoduše vertikutační. To je rotující válec s noži, který důkladně vyfrézuje trávník a provede samotnou vertikutaci. Oproti tomu stojí provzdušňovací válec, na němž najdeme ocelové dráty. Je dobrý pro lehké provzdušnění či pročesání trávníku.

TIP SANITINO: Chcete mít dokonalý trávník? Přečtěte si také článek, jak na vertikutaci.

Související produkty

nahoru