Přeskočit na hlavní obsah

Víte, jak správně dezinfikovat domácnost zasaženou koronavirem?

Přišly výsledky testů a některý z členů vaší rodiny je pozitivní na covid-19? Pro všechny je to nová situace a mnohdy je složité odhadnout, jak správně udržovat doma co nejbezpečnější prostředí a jak se správně chránit, abyste se nenakazili i vy. Víte, jak dlouho přežije koronavirus na různých předmětech a co všechno je nutné dezinfikovat?

Na předmětech koronavirus přežije až 3 dny

Jak dlouho vlastně koronavirus přežije na jednotlivých površích? Vědci zjistili, že ve vzduchu to jsou minimálně 3 hodiny ve formě aerosolu. Na plastech přežije 72 hodin, na nerezové oceli 48 hodin a na mědi 4 hodiny. U oblečení jednoznačná odpověď neexistuje. Je však důležité říct, že se koronavirus šíří především z člověka na člověka dýchacími cestami.

Není proto příliš pravděpodobné, že byste se nakazili například tím, že se dotknete kontaminovaného oblečení. Stále je však důležité dodržovat zásady správné hygieny, často si mýt ruce a dezinfikovat je.

jak správně dezinfikovat domácnost

 

6 zásad dezinfekce domácnosti zasaženou koronavirem

Jaké zásady tedy doma dodržovat, abyste se vy ani zbývající členové rodiny nenakazili?

1.      Spěte s nemocným odděleně

Ideální variantou je samozřejmě to, když se může nemocný člen domácnosti na 10 dní někam odstěhovat. Případně mít vyhrazenou sám pro sebe místnost spolu s toaletou a koupelnou. Pokud to možné není, dodržujte alespoň vzdálenost 1,5 metru – a to i v noci.

2.      Často větrejte

Už po 15 minutách strávených v uzavřené místnosti s nemocným člověkem se můžete nakazit. Často proto větrejte. Na čerstvém vzduchu není koronavirus tolik aktivní jako v uzavřené a nevětrané místnosti.

časté větrání v domácnosti

3.      Koupelnu i toaletu vždy vydezinfikujte

Pokud používáte společnou koupelnu a toaletu, vydezinfikujte ji vždy, když ji nemocný člen rodiny použije. V tomto případě je k nezaplacení bezdotyková umyvadlová baterie, elektronické WC, ovládací tlačítko i bezdotykový dávkovač tekutého mýdla. Ušetříte s nimi mnoho času i energie při uklízení, protože máte jistotu, že se nemocný ničeho nedotkl.

Dezinfekce bytu po covidu

4.      Dezinfikujte i ostatní předměty a povrchy

Důležitá je i zvýšená ochrana ostatních předmětů a povrchů, kterých se pozitivní pacient dotýká. Nezapomeňte proto například pravidelně dezinfikovat kliky dveří, vypínače, desky stolů, mobilní telefon, teploměr nebo třeba televizní ovladač. Pokud se bezprostředně dotknete předmětu, který by mohl být kontaminovaný, nesahejte si na obličej – především okolo nosu, úst a očí – a ihned si umyjte ruce a ošetřete je dezinfekcí.

5.      Třiďte oblečení a často jej perte

Dbejte na to, aby se nemocný denně převlékal. Jeho oblečení perte na nejvyšší uvedenou teplotu. Manipulujte s ním opatrně, než ho vložíte do pračky, nechte ho v uzavřeném pytli a sahejte na něj v rukavicích, s rouškou a ideálně i s omyvatelnou zástěrou. Měňte často ručníky a ložní prádlo a perte je při teplotě 60°‒90 °C. Nezapomeňte je i vyžehlit. Pokud se rozhodnete prát prádlo pouze na 30 °C, použijte i dezinfekci.

6.     Ostatní věci dejte do „karantény“

Může se stát, že nemocný sahal na předmět, na který dezinfekci použít nemůžete. Takový předmět byste měli umístit do karantény – postarat se, aby na něj nikdo minimálně čtyři dny nesahal. Tato metoda je dobrá třeba v případě dezinfekce knih, šanonů se spisy a podobně.

Situace ohledně koronaviru není jednoduchá. Vždy, když se prokáže, že je jeden z členů domácnosti pozitivní, znamená to do určité míry stres pro celou rodinu. Nepodléhejte panice, teď hlavně potřebujete zůstat co nejvíce v pohodě, abyste si neoslabili imunitní systém.

Každá těžší chvíle jednou skončí a bude zase dobře.

nahoru