Přeskočit na hlavní obsah

Zašlá vana je noční můrou každého, kdo má doma na starost úklid. Svou relaxační koupel si jistě nechcete kazit pohledem na usazeniny vodního kamene, rzi či na plesnivé spáry a záhyby. V dnešním článku vám poradíme, jak se těchto nepříjemností rychle a jednoduše zbavit a jak vyčistit vanu, aby vypadala jako nová!
 

Jak často umývat vanu?

Pravidelná údržba je klíčem k tomu, aby vaše vana zůstala čistá a bez usazenin. Doporučujeme vanu důkladně čistit alespoň jednou týdně. Tím předejdete vzniku vodního kamene, rzi a plísní.

Jak vyčistit vanu od rzi?

Rez se může ve vaně objevit velmi snadno, ať už je z jakéhokoli materiálu. Způsobí jej tvrdá voda bohatá na železo, která na povrchu zaschne, nebo mokrý kovový předmět, který necháte ve vaně položený. Dobrou zprávou ale je, že se skvrn od rzi můžete zbavit poměrně snadno, a dokonce k tomu nemusíte používat chemické prostředky.

Postačí vám pouze dvě ingredience: 100 ml octa a 2 čajové lžičky kuchyňské soli. V první řadě nalijte do sklenice ocet a přidejte k němu sůl. Tuto směs ohřívejte v mikrovlnné troubě po dobu cca 10 vteřin a následně nakapejte na hadr, kterým běžně umýváte koupelnu. Vanu s ním umyjte stejným způsobem, jako když používáte klasický čisticí prostředek, a nechte půl hodiny působit. Nakonec povrch vany opláchněte a houbičkou snadno setřete rez.

jak uklidit vanu    jak vyčistit vanu

Pokud tyto pomocníky jménem ocet a sůl doma nemáte, nevadí. Nachystejte si bramboru a tekuté mýdlo. Použít můžete i tuhé mýdlo, stačí jej rozpustit ve vodě. Nyní bramboru rozkrojte, ponořte ji do tekutého mýdla a vydrhněte s ní všechny rezavé skvrny. Zdá se to neuvěřitelné, ale i tato metoda je doopravdy účinná.

 

Jak vyčistit vanu od vodního kamene

shutterstock_761048302.jpg

Ptáte se, jak zbavit vanu vodního kamene přírodně? Nejúčinnějším řešením je smíchání tří polévkových lžic jedlé sody s teplou vodou tak, aby vám vznikla hustější kašička. Tu poté rovnoměrně naneste na celou vanu, kterou jste předtím mírně navlhčili vodou. V případě silnějšího znečištění můžete místo vody použít ocet.

Následně smíchejte jednu polévkovou lžíci kyseliny citrónové s několika kapkami teplé vody. Vznikne vám roztok, do kterého si budete průběžně namáčet houbičku. Právě s ní dočistěte celou vanu.  

V důsledku reakce jedlé sody a kyseliny citronové z vany jako mávnutím kouzelného proutku vodní kámen zmizí. Na závěr tohoto procesu vanu opláchněte teplou vodou.

 

Jak vyčistit plastovou vanu?

Různé druhy materiálů potřebují odlišné zacházení. Asi nejpoužívanějším materiálem v případě van je plast neboli akrylát. U čištění takových van nejvíce zabodujete s domácími surovinami. Stejně tak jako se nedoporučují drsné houby či drátěnky, těmto vanám nesvědčí ani přípravky na bázi alkoholu, koncentrovaných kyselin nebo snad chemikálií.

Využití surovin „co dům dal“ je tak nejen levnější, ale také šetrnější a mnohem vhodnější variantou. Nejúčinnější je v tomto případě ocet s kyselinou citrónovou. Balíček kyseliny citronové rozmíchejte ve 200 ml teplého octa. Naneste na jemný hadřík a důkladně s ním umyjte celou vanu. Nechte alespoň hodinu působit a poté smyjte horkou vodou. Tímto vanu nejen že dokonale vyčistíte, ale také vydezinfikujete.

                       vana Duravit                    Duravit vany

Pokud preferujete spíše chemickou cestu, při vybírání čisticího prostředku buďte opravdu pečliví. Vždy si pozorně přečtěte příbalové informace a ujistěte se, že produkt nemá abrazivní účinky.

 

Na smaltovanou vanu platí jedlá soda

Při čištění smaltované vany sáhněte do kuchyně pro jedlou sodu, smíchejte ji s octem a vytvořte tak stejnou kašičku, jakou už jsme zmiňovali u postupu pro odstranění vodního kamene. Naneste ji na povrch celé vany a po chvíli spláchněte. Vyzkoušet můžete i variantu, kdy napustíte plnou vanu vody, přisypete čtyři lžíce sody a doplníte třemi litry octa. Po třech až čtyřech hodinách smyjete.

Smaltovanou vanu můžete vyčistit také pomocí grepu a soli. To vám zajistí nejen povrch lesknoucí se čistotou, ale i příjemnou vůni. Celou vanu navlhčete, rozpulte grep a posypte jej hrubozrnnou solí (celkem bude potřeba asi ¼ šálku). Trochou soli posypte i dno vany. Grep vždy trochu zmáčkněte, aby z něj vytekla šťáva, a krouživými pohyby začněte s čištěním. Sůl průběžně doplňujte a nakonec vanu opláchněte.

Jak vyčistit smaltovanou vanu jsme si již řekli. Ale jak vyčistit starou smaltovanou vanu, která je silně znečištěná, to může být opravdový oříšek. Nezoufejte, máme pro vás řešení! S tímto problémem si hravě poradí soda smíchaná s peroxidem vodíku v poměru 1:1. Nakonec můžete vanu setřít také octem. Po tomto způsobu čištění bude vana zářivě čistá!

Jak vyčistit trysky ve vaně?

Dopřáli jste si luxus a pořídili jste si hydromasážní vanu s masážními tryskami? Trysky jsou poněkud náročnější na údržbu, ale ať už se na nich usadil vodní kámen, rez nebo jsou zkrátka jen špinavé, jednoduchým řešením je opět ocet. Stačí jej nakapat na hadřík a trysky s ním otřít.

Ocet je zkrátka zcela univerzálním a velmi účinným čističem, ať už jej smícháte s vodou nebo použijete samotný. Vždy ale musí být teplý. Čištění tak bude mít mnohem větší účinek. O octu je známé, že dezinfikuje a dodává potřebný lesk, což je v koupelně nanejvýš žádoucí. Nic totiž v koupelně nezkazí dojem tak, jako špinavá vana.

Jak vyčistit plíseň na vaně?

Plíseň se často objevuje ve spárách a záhybech vany, kde se drží vlhkost. Nejlepším řešením je prevence – po každém použití vany ji důkladně vysušte. Pokud se plíseň již objevila, můžete ji odstranit pomocí směsi octa a jedlé sody. Smíchejte obě složky do pasty, naneste ji na plíseň a nechte působit alespoň 30 minut. Poté povrch vydrhněte a opláchněte.

Jak vyčistit vanu pomocí chemie?

Pokud preferujete chemické prostředky, vybírejte je s opatrností. Ujistěte se, že nejsou příliš abrazivní a jsou vhodné pro materiál vaší vany. Při použití chemických čističů vždy dobře větrejte koupelnu a dodržujte pokyny výrobce. Při čištění nezapomeňte používat rukavice, abyste ochránili pokožku.

 

shutterstock_2478506273.jpg
shutterstock_376022221.jpg

Jak znečištění předcházet?

Prevence je vždy lepší než řešení následků. Po každé koupeli opláchněte vanu teplou vodou a vysušte ji. Pravidelně větrejte koupelnu, aby se snížila vlhkost a zabránilo se vzniku plísní. Také je dobré jednou za čas použít jemný čisticí prostředek, který odstraní drobné nečistoty dříve, než se z nich stanou odolné skvrny.

Jak vyčistit odtok ve vaně?

Ucpaný odtok je další častý problém. Jednoduchým řešením je smíchat půl hrnku jedlé sody s půl hrnkem octa a nalít tuto směs do odtoku. Nechte působit asi 15 minut a poté zalijte horkou vodou. Tento postup nejen odstraní ucpání, ale také odtok vydezinfikuje.

Doufáme tedy, že vám naše tipy při údržbě pomohou a otázka „jak vyčistit zašlou vanu“ pro vás už nebude noční můrou. 

TIP: Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

nahoru