Podzimní čas má několik poloh a každá z nich přináší osobitou atmosféru. Někdo má raději mlžná rána, která si pohrávají s naší představivostí, další oceňuje barvy, které podzim umí vytvořit. Navzdory veškeré romantice a fotogeničnosti je právě téma listí pro zahrádkáře malou noční můrou. Je třeba s ním něco udělat, jinak hrozí, že znehodnotí zahradu. Jednou z cest jsou hrábě, tou pohodlnější pak vysavač listí.
I trávník potřebuje dýchat
Na první pohled se to může zdát jako zbytečné. Vždyť i v přírodě listí prostě opadá a „něco“ se s ním do jara stane. Ano, je to jedna z variant, ale uvědomme si, že naše zahrady obvykle nemají parametry běžné divoké přírody, a kromě stromů tam chceme mít i krásný trávník, květiny nebo něco jedlého. Listí je důležitou součástí přírodních cyklů a část by ho měla na zahradě zůstat, ale neznamená to, že by mělo zůstat všude. Proč? Protože je útočištěm plísní, škůdců, a hlavně zabraňuje dýchání půdy. Klasickým způsobem, jak spadané listí odstranit, jsou samozřejmě hrábě. Vězte, že i malá zahrada se v tomto případě stává obří a vaše záda, ruce i nohy vám to potvrdí. Chytřejší variantou je vysavač na listí. Jak vybrat vysavač listí právě pro vaše potřeby?
Fukar nebo vysavač?
Prvním krokem při výběru vysavače listí je uvědomění, co vlastně potřebujete. S „odpady“ lze bojovat hned třemi různými cestami (pokud vynecháme klasické hrábě). Zkusme si rozdíly představit.
Vysavač na listí. Když se řekne vysavač listí, pak si pravděpodobně představíte přesně tento produkt. Listí, ale také drobné větvičky nebo plody jednoduše vysajete. Je vhodné pořídit vysavač s funkcí odsávání, který proces dělá významně jednodušší. U této varianty je třeba počítat s menším výkonem i omezeným obsahem sběrného koše, který je třeba pravidelně vyprazdňovat.
Fukar na listí. Tento produkt často zahlédnete při správě parků. Listí i drobnější nečistoty jednoduše foukáním shromáždíte na jednom místě, odkud je snadno posbíráte.
Kombinovaná zařízení. Skvělou a chytrou variantou je pak kombinace obojího. Buď mají již zabudovanou tzv. duální trysku, u které spouštíte buď foukání nebo vysávání, případně na tělo zařízení nasouváte požadovaný produkt.
Jak vybrat vysavač listí
Otázkou však zůstává, jaký produkt zvolit, který vysavač je nejlepší právě pro vás. Základními parametry jsou výkon, tedy jakou silou a s jakou efektivitou bude zařízení fungovat; a příkon, tedy množství spotřebované energie na činnost. Nesmírně důležitou veličinou však je typ pohonu – elektrický, akumulátorový nebo benzinový? Všechny varianty mají svá pozitiva i své úskalí.
Elektrické vysavače jsou lehčí, tišší a levnější. Nižší je ale také jejich výkon a bývá zde potřeba stálého přístupu k elektrické síti. Navíc jsou nevhodné pro členité terény.
Akumulátorový vysavač mívá nižší hmotnost, je tichý a provoz je ekologický. Navíc odpadá nutnost neustálého připojení k elektrické síti. Nevýhodou jsou vyšší počáteční náklady, časté dobíjení a omezená životnost akumulátoru. Ne vždy je výkon dostatečný.
Benzinový vysavač zajišťuje vysoký výkon, dlouhý provoz a spolehlivost. Nevýhodami je zvýšená hlučnost při práci, vyšší hmotnost a též ekologická zátěž (uvolňování zplodin).
Jaké další parametry zohlednit?
Je jasné, že tím otázka, jak vybrat vysavač listí, není zcela zodpovězena. O tom, který vysavač je nejlepší, rozhodují i další parametry.
Sací síla – jedná se o množství listí, které dokáže zpracovat, obvykle se udává v litrech za sekundu. Za minimum pro střední zahradu se považuje 220 l/s.
Průměr trubice – obecně lze říci, že čím vyšší výkon zařízení, tím širší by měla být trubice. Průměr trubice pod 15 cm je vhodný jen pro nárazové případy používání.
Délka a tvar trubice – základní modely pracují s délku 50 cm. Vedle délky je však potřeba zohlednit i tvar. Zaoblené tvary například umožní lehčí průchodnost listí.
Rychlost vzduchu – rychlost výkonu stačí v km/h, případně m/s. Naprostým minimem je 56 m/s (tedy 200 km/h). Jen pro porovnání, profesionální přístroje pracují s hodnotami i dvakrát většími.
Materiál – právě materiál rozhoduje o ceně produktu. Nejlevnější přístroje jsou vyrobeny z měkkých plastů. Výhodou je sice nízká hmotnost, jsou ale náchylnější k poškození. Je vhodnější volit kombinaci plastů a kovových částí.
Hmotnost – je třeba si uvědomit, že váhu přístroje ponesete na sobě - čím lehčí, tím příjemnější. Je třeba však najít kompromis. Váha vysavačů na listí se obvykle pohybuje mezi 2 a 8 kg (benzinové až 10 kg).
Sběrný vak – existuje řada možností, jak se s vysáváním listí popasovat. Někdo sází na velký vak, jiný raději pracuje s menší vahou a častějším vysypáváním. Minimem je vak okolo 20 litrů (v nabídce jsou i vaky menší, okolo 15 litrů, ale ty nejsou vhodné pro větší zahrady). Maximum pro domácí použití bývá 50 litrů.
Podle čeho ještě vybírat?
Vedle klasických parametrů může vaše rozhodování ovlivnit také množství speciálních funkcí, které se nabízejí. Cílem je zvýšit uživatelský komfort, ale také efektivitu práce. Jednou z takových funkcí může být regulace výkonu. To se vám hodí v případě, že vysavač budete používat na různých površích (tráva, kamínky, mulčovací kůra…). Výkon upravíte tak, abyste odsáli skutečně jen to, co potřebujete. Tuto funkci obvykle najdete automaticky u benzinových vysavačů. Velmi výhodná je možnost drcení. Odpadu bude rázem mnohem méně a lépe se s ním manipuluje. Je třeba jen zjistit, jaký mulčovací poměr (poměr nezdrceného a zdrceného odpadu) přístroj nabízí. Zvládnout by také měl jak suché, tak mokré listí a samozřejmě drobné větvičky.
Udělejte si život pohodlnější
Vedle samotného přístroje je vhodné poohlédnout se po možném příslušenství. I to vám totiž práci významně usnadní. Hodit se vám může přídavná rukojeť (zejména u robustnějších vysavačů usnadňuje manipulaci), kolečka, náhradní sběrný vak, různé nástavce (například přídavné hrábě), a nebo popruh.