Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat ventilátor do koupelny

Plísně mají dopad nejenom na vzhled interiéru, ale především na naše zdraví, proto bychom je neměli brát na lehkou váhu. Nejvíc se plísním daří v koupelnách, a to kvůli nadměrné vlhkosti. Ta se dá výrazně snížit koupelnovým ventilátorem. Jak vybrat ten správný?

Základní rozdělení ventilace do koupelny

Jestli si pokládáte otázku „Jak vybrat ventilátor do koupelny?“, tak potom začněte u výběru typu. 

  • Radiální ventilátor – je vhodný pro větší a náročnější prostory, například v komerčním sektoru nebo  v kancelářích. Nasávání a transport vzduchu se zde děje pomocí turbín. S radiálními ventilátory se většinou pojí delší trasa ventilačního potrubí. Je možné odsávat vlhkost z více místností najednou. Instalace takového systému je ale složitější.

  • Axiální ventilátor – je ideální pro domácnosti, kde existuje kratší ventilační potrubí. Je pro ně charakteristický vysoký průtok vzduchu při nižším tlaku. Odvod vzduchu je umožněn činností vrtule, jež je upevněna na ose motoru. Lopatky při rotaci nasávají a vypouštějí vzduch.

  • Potrubní ventilátory – jsou vhodné na připojení do vzduchotechnického potrubí v bytových i nebytových prostorách. Je možné si vybrat ventilátor s kluznými ložisky, který je vhodný pro ojedinělé využití, nebo ventilátor s kuličkovými ložisky pro pravidelné využití.

ventilátor sapho Designový axiální ventilátor SAPHO Cata C


Umístění ventilátoru v koupelně

Dalším faktorem při výběru ventilátoru je umístění. Jednou možností, jak udělat odvětrání koupelny, je zvolit stropní ventilátor. Ten nenarušuje vzhled koupelny a efektivně odsává vlhký vzduch. Zapotřebí je ale delší ventilační trasa, protože patrně budete odvětrávat místnost přes střechu. U ventilátoru na stěně stačí trasa krátká.

 

Jaký vybrat výkon? 

Parametrem, který výrobci ventilátorů rádi staví do popředí, je výkon. Ve skutečnosti není zapotřebí tak silný výkon ventilátoru, zvláště pokud máte malou místnost. Jaký výkon je třeba, na to existuje poměrně jednoduchý výpočet. Stačí vynásobit objem místnosti (v m³) koeficientem výměny vzduchu, který je pro každou místnost jiný:

  • koupelna – přes 5;
  • WC – asi 9;
  • prádelna – 5;
  • kuchyně – 8.

Pokud přemýšlíte, jak odvětrávat koupelnu o rozměrech 2 x 3 x 2,5 m, pak je požadovaný výkon ventilátoru přibližně 75 m3/h.

 

Vypočítejte si objem průtoku vzduchu

Zehnder_ZCV2dn2.jpg

Čím větší koupelnu máte, tím větší objem průtoku vzduchu u ventilátoru budete potřebovat. K výběru ideálního modelu musíte trochu oprášit svoje znalosti ze školy. Změříte objem koupelny (tedy délku, šířku a výšku v m³) a tyto zjištěné údaje vynásobíte číslem 7.

Například: koupelna má délku 2,6 m, je široká 2,3 m a výška činí 2,4 m. Vznikne tedy rovnice 2,6 x 2,3 x 2,4 x 7, jejíž výsledek je 100,464. Tudíž by v tomto případě byl potřeba ventilátor s objemovým průtokem vzduchu cca 100 m³.

Radiální ventilátory jsou vyráběny pouze v jedné velikosti, kdežto axiální na trhu najdete ve 3 velikostech. Zde přikládáme jednoduchou tabulku, jež vám pomůže správně vybrat:

Ø 100……cca 100 m³

Ø 125 (120) ……cca 150–180 m³

Ø 150……cca 250–290 m³

Nezapomeňte na hluk ventilátoru

I tak zdánlivě drobný předmět, jako je ventilátor, dokáže při své činnosti udělat velký rámus. V dnešní době se bere jako standardní, že ventilátory mají hlučnost pod 40 dB. Vůči uším nejohleduplnější ventilátory ale při maximálním výkonu nepřekračují 20 dB. Ventilátor pracuje na plné obrátky a vy slyšíte hluk srovnatelný s ševelením vánku v koruně stromu.

 

Spouštění odvětrávání

Ventilátor s časovým doběhem poběží po zapnutí určitou dobu a poté se sám vypne. Ventilátor bez časového doběhu se ovládá klasicky tlačítkem.

Dále existují větráky s hydrostatem, jenž umí rozpoznat, že vlhkost v místnosti přesáhla určitou hranici a spustí ventilátor do té doby, dokud se ovzduší v koupelně zase nevyrovná.

Hodit se může i ventilátor se senzorem pohybu, který při každém zaznamenání světla či pohybu spustí odvětrávání.

ventilátory

 

Kondenzace vody v potrubí

Jestli vede vaše potrubí ven přes zeď, tak by mělo být mírně nakloněno směrem dolů. V případě, že potrubí jde nahoru přes strop a půdu, pořiďte si tepelně izolované potrubí a výpusť kondenzátu.

 

Další chytré vychytávky

Zpětná klapka u ventilátoru je bonus, jenž zabrání návratu zápachu a nečistot z potrubí zpět do místnosti.

Jedním z ukazatelů kvality ventilátoru je také úroveň hlučnosti. Při výběru se zajímejte i o tento faktor a vybírejte pouze z ověřených značek.

nahoru