Přeskočit na hlavní obsah

Jak se zbavit plísně ve sprchovém koutě

Koupelny jsou pro výskyt plísní ideálním biotopem. Vlhké prostředí, teplo i trvalý přísun živin v podobě zbytků mýdla, šupinek kůže, vlasů a nečistot. A tak se není čemu divit, že přijmou pozvání a usadí se ve spárách, silikonu nebo dokonce na stěnách. Jak se zbavit plísně v koupelně rychle? A jak ochránit nejohroženější sprchový kout? Zkusme se na to podívat.
 

Krok 1: vůbec plíseň nezvat

cisteni sprchoveho koutu_2.jpg

Výskyt plísní v koupelně bohužel není žádnou raritou. Proto je třeba se tématu věnovat a pravidelně koupelnu, zejména sprchový kout či vanu, kontrolovat. Jak jsme naznačili v úvodu, koupelna je pro plísně naprostým rájem. Mají zde ideální podmínky k existenci. Naším úkolem je jim ubytování znesnadnit. Základním krokem v boji proti plísním je větrání a hned poté udržovat povrchy maximálně suché a bez nečistot. Vhodné je vytvořit si domácí směs pro rychlou očistu. Stačí dát do lahvičky s rozprašovačem směs vody a octu (alternativně kyseliny citrónové), a to v poměru 5:1 (5 dílů vody, 1 octa). Alespoň jednou denně ošetřete nejnamáhanější místa, tedy umyvadlo a spáry okolo něj, spáry ve sprchovém koutu (zejména ty, kde ulpívá voda po delší dobu) či vaně. Sprchovou zástěnu po každém sprchování setřete stěrkou.

Ve spárách a silikonech

shutterstock_147212159.jpg

Plísně jsou vlastně určité typy hub, které prorůstají do povrchů, kde se usadí. Akci „proti plísni“ byste měli zahájit okamžitě, jakmile spatříte malé černé tečky. Postupně se totiž slévají do map, až vytvoří kompaktní plochu a začnou se soustředit na pokročilou tvorbu 3D objektů. Pokud plíseň zarazíte hned v počátcích, je vysoká šance, že nic trvale neponičily. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat spárám ve sprchovém koutu, ve vaně a okolo umyvadla. Pravidelně byste měli kontrolovat také silikony, které se v těchto místech vyskytují. Jak spáry, tak silikony (zejména ve sprchovém koutu) jsou prvním útočištěm.

Co na plísně ve spárách?

shutterstock_2302051797.jpg

Co s plísněmi udělat, když na ně narazíte? Jak se zbavit plísně v silikonu? Co na plíseň ve spárách? A jak vyčistit sprchový kout? Babské rady nabízí řadu chytrých tipů, které v řadě případů zarazí růst v první fázi vývoje. Základními prostředky jsou klasický prášek do pečiva (resp. jedlá soda), kyselina octová (klasický ocet), ale také peroxid vodíku (běžná dezinfekce na drobné ranky) nebo manganistan draselný. Je třeba říct, že peroxid vodíku může povrchy odbarvit, proto jej používejte s velkou opatrností, pokud máte například černou sprchovou baterii. A jak postupovat? Na plíseň ve spárách či na silikonu houbičkou naneste roztok octa, peroxidu vodíku a jedlé sody. Nechte působit 20 minut a pak opláchněte teplou vodou. Pokud plísně setrvávají, opakujte nebo před opláchnutím ještě jemně (!) vydrhněte místo kartáčkem. Vždy používejte ochranné rukavice.

Jak vyčistit sprchový kout od plísní?

Nejvíce náchylný bývá vůči plísním sprchový kout. Přesně totiž splňuje podmínky k pohodlnému přežití plísní. Abyste se plísní v tomto místě zbavili, je třeba důkladnější péče. Na pomoc si vezměte nejen hadřík, ale také vyřazený kartáček na zuby a kartáč s jemnějšími chlupy. Naneste vybraný přípravek nejen na obklady, zástěnu, ale dále jej pečlivě vetřete do všech rohů a na silikony. Podle typu přípravku nechte působit. Pokud jsou plísně opravdu vaše téma, je vedle již zmíněných babských tipů nebo chemických látek vhodný například síran měďnatý nebo bělidlo. Pozor však při kontaktu s vybavením koupelny. Postiženým místům věnujte intenzivnější péči, pro zbavení se plísně využijte kartáč nebo kartáček na zuby. Jemnými pohyby plíseň odstraňte. Poté opláchněte a utřete do sucha.

Jak se zbavit plísně v silikonu

silikonovani.jpg

Nejcitlivějším místem na plísně je silikon. Pokud se plísni již podařilo prorůst, není bohužel příliš šance na záchranu a je třeba stávající silikony strhnout, ošetřit dané místo a (nechat) udělat silikony nové. Je tedy jasné, že akci proti plísni musíme udělat hned, jakmile se objeví první příznaky, jinak vás čeká náročnější akce. Opět použijte některý z přípravků, ať už z domácích zdrojů nebo nabízený v obchodech. Doporučuje se začít těmi domácími a k silnějším kalibrům přistoupit až později. K oddálení nebezpečí napadení jsou vhodné protiplísňové verze silikonů, ale i nátěrů.

Na odolné plísně pomohou fungicidy

Na odolnější plísně, nebo ty, které se po čase vrací, je vhodné využít silnější kalibr. Standardem je navštívit větší drogérii a sáhnout na protiplísňové chemikálie. Jen je třeba dávat pozor při jejich aplikaci. Řada sprejů obsahuje chlór, který v případě časté aplikace může být zátěží pro ostatní koupelnové vybavení. Speciální antifungální přípravky (určené speciálně na boj proti houbám) se vedle plísní soustředí i na patogenní bakterie a mikroorganismy. Pro stěny bez obkladů se hodí například hašené vápno.

Plísně nejsou jen nevzhledné

Boj s plísněmi je dlouhodobý a někdy se nepozná, kdo vyhrává. Přesto je důležité je držet pod kontrolou. Důvodem je nejen poškozený vzhled koupelny, ale zejména řada negativních dopadů, jež mají plísně na náš organismus. Do těla se dostává pomocí spor, jež jsou přirozenou rozmnožovací metodou hub. Tyto látky (mykotoxiny) jsou pro tělo toxické a mohou vyvolat řadu nepříjemných problémů, od alergií a astmatu až po chronický kašel, záněty spojivek, kožní obtíže nebo dokonce rakovinu.

Související produkty

nahoru