Přeskočit na hlavní obsah

Oblíbeným hygienickým zařízením veřejných míst je pisoár. Výhodou je jeho menší velikost a zejména výrazně nižší spotřeba vody. Jak jej udržet čistý a jak zabránit nepříjemnému zápachu?
 

Co je to pisoár?

shutterstock_64463311.jpg

Pisoár nebo též urinál, mušle či močítko je speciální toaleta, která je určená pro močení ve stoje. Mezi jeho hlavní výhody patří fakt, že je výrazně menší než klasická toaleta (i závěsná varianta) a hlavně má podstatně nižší spotřebu vody. Nejčastěji se používá ve veřejně přístupných budovách (restaurace, zdravotní zařízení, různé instituce či fitcentra). Nalézt je ale můžeme i jako součást firemních toalet. Své pevné místo však pisoár nalezl i v domácnostech, zejména tam, kde žije více než jeden muž.

Co všechno umí pisoár?

To, že je jeho provoz výrazně ekonomičtější, není jediným důvodem, proč jsou pisoáry tak oblíbené. Jejich předností je také pohodlný provoz a snadná údržba. Na trhu můžete najít několik typů pisoárů. Prvním třídícím hlediskem je, zda zvolíte pisoár s přítokem vody horním, zadním nebo dokonce bez přívodu vody. V takovém případě se jedná o bezvodý urinál, který bývá vybaven protizápachovým suchým nebo hybridním sifonem. Odtok klasického pisoáru bývá vzadu.

shutterstock_2231021423.jpg

Podobně jako u toalet můžete vybírat mezi pisoáry s oplachovým kruhem a bez oplachového kruhu (tzv. technologií Rimless). I ta rozhoduje o efektivitě údržby. Zásadní otázkou pak je, jaký typ splachování zvolit (netýká se bezvodého pisoáru). V nabídce je ruční (tlačítko, páčka…) a automatizované (obvykle na principu infračerveného senzoru). V případě bezvodého pisoáru samozřejmě nehledejte ani splachování.

Při výběru pisoáru nezapomeňte na zápachovou uzávěru, případně pořídit tablety do pisoáru. K pisoáru lze pořídit také poklop, díky čemuž zůstává prostor příjemně hygienicky i opticky čistý.

Jak se používají tablety do pisoáru

Abyste v místnosti s toaletami a pisoáry uchovali příjemné prostředí, je třeba se zamyslet také nad pachy. Zárukou čistoty a vůně jsou zejména tablety do pisoárů. Jak se používají tablety do pisoárů? Vkládají se přímo do nich, do části, kam se močí. Jakmile se tableta dostane do kontaktu s vodou, začne pěnit a tím plní hned několik funkcí. Tou základní je samozřejmě čistící – jejich používáním minimalizujete riziko zažloutnutí stěn pisoárů, a navíc předcházíte vzniku a usazování vodního kamene. Právě spolupráce vodního kamene a moči může způsobit nepříjemný zápach. Druhou, neméně důležitou funkcí, je dezodorační. Vedle tablet doporučujeme používat i podložky či sítka do pisoárů.

V případě bezvodého pisoáru bývá jeho součástí speciální deodorizační náplň, která je vyměnitelná a vydrží až několik tisíc použití.

Jak umýt pisoár

shutterstock_1671586828.jpg

Péče o klasický a bezvodý pisoár se může lišit. Důležité je si dobře přečíst technické požadavky a omezení, abyste nepoškodili ani stěny ani vnitřní vybavení. Řada produktů má totiž na svém povrchu také speciální ochrannou či antibakteriální vrstvu. V případě bezvodého pisoáru do něj v rámci úklidu nelijte vodu ani ji nemyjte chemickým čističem. Mohlo by dojít k poškození vybavení. Doporučujeme sáhnout po specializovaných přípravcích, jež jsou pro tyto toalety určeny a postupujte přesně podle návodu.

Jak umýt pisoár standardního typu? I zde je důležité zvolit specializované přípravky, a hlavně i ochranné pomůcky. Vždy používejte ochranné rukavice, kartáč či houbičku určenou pro pisoár a prostředek, který nejen čistí, ale zároveň dezinfikuje. Velmi oblíbené jsou tzv. enzymatické čističe, které jsou schopny rozložit i organický materiál. V prvním kroku odstraňte veškeré viditelné znečištění, a to prostřednictvím houbičky nebo kartáče. Poté pisoár opláchněte sprškou nebo vodou. Otřete plochy i v okolí pisoáru (stěna i podlaha).

Pro základní ošetření lze u klasického urinálu sáhnout po sodě s kyselinou citronovou nebo vodě s octem. Pro detailnější péči použijte poměr teplá voda:ocet 1:1, přičemž směs naneste na povrchy a nechte alespoň 30 minut působit. Poté použijte houbičku, očistěte povrchy a následně je opláchněte. Nezapomeňte ani na pravidelnou kontrolu a případnou výměnu sítka.

Inspiraci pro případ, že váš pisoár začíná mít problém s odtékáním, naleznete v našem článku jak na ucpaný pisoár. Psali jsme také o tom, jak vysoko umístit pisoár.

Související produkty

nahoru