Přeskočit na hlavní obsah

Jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice

Sprchování je jednou z báječných denních činností, která dokáže uvolnit svaly, ale i psychické napětí, smyje nečistoty celého dne nebo nás probudí do dne, který nás čeká. Jenže aby zážitek byl opravdu příjemný, je třeba i spolehlivá, funkční sprchová hlavice. A kvůli nepříjemnostem s vodním kamenem to může být problém. Jak efektivně vyčistit sprchovou hlavici?
 

Vodní kámen, nepřítel sprchování

Sprchová hlavice je jedním z nejohroženějších míst, které může vodní kámen poškodit. První známkou toho, že „něco“ není v pořádku, jsou nepravidelnosti vodních paprsků, vynechávající vodní proud, rozstřikování anebo nedostatečný průtok. Za vznikem vodního kamene stojí řada faktorů. Tím, který lze ovlivnit jen těžko je kvalita samotné vody, tedy její tvrdost. Čím tvrdší voda, tím vyšší obsah látek, které způsobují růst vodního kamene. Jednou z cest je pořídit vodní filtr, který jednoduše instalujete na vodovodní potrubí, alternativou jsou pak sprchové hlavice s filtrem. Ne každý však máme tu možnost, proto je dobré se zaměřit na to, jak vyčistit sprchovou hlavici, aby nedocházelo ke snižování výkonu a poškození vybavení.

Pravidelná péče proti vodnímu kameni

shutterstock_2261631441.jpg

Vodní kámen vzniká vysycháním vody, která proudí sprchovou hlavicí. Každá voda obsahuje řadu látek, jež našemu zdraví tak docela neprospívají. Za pitnou vodu se pak považuje taková voda, kdy je obsah těchto látek pod určité hodnoty. Nejde tedy o jejich absenci, ale limit. Tím, že voda vyschne, zůstávají tyto látky na površích koupelnového vybavení, tedy i sprchové hlavice, a tvoří zde různé mapy a postupně až usazeniny, jež připomínají „kámen“. Čím silnější vrstva, tím hůře se odstraňuje. Po každém sprchování bychom tedy měli vodu z hlavice setřít. Jednou za čas pak celé sprchové hlavici poskytnout lázeň.

Vsaďte na technologie

Řada moderních výrobků je vybavena technologiemi, jež usazování vodního kamene výrazně znesnadňují. Bývají takto ošetřeny jak povrchy vnější, tak rozvody nebo samotné trysky. Silikonové snopky často stačí jemně setřít prsty a zbytky vody spolu s nečistotami a minerály z vody (jež jsou základem tvorby vodního kamene) jednoduše odstraníte. Na pomoc si můžete vzít i hadřík z mikrovlákna, jímž povrchy vysušíte.

Octová první pomoc

udrzba sprchoveho koutu_1.jpg

Na boj s vodním kamenem řada firem vyvinula přípravky, jež se s ním pomáhají vypořádat. Dříve než k nim však přistoupíte, vyzkoušejte domácí zdroje. Řadu pomocníků totiž máme v kuchyni. Základním odstraňovačem vodního kamene je ocet. Pro denní použití ho můžete mít v rozstřikovači spolu s vodou (poměr pro denní použití 1:5 – jeden díl octa a pět dílů vody, silnější znečištění 1:3). Jednoduše jej nastříkejte na povrchy (sprchovou hlavici, hadici nebo sprchovou zástěnu), setřete hadříkem a stěrkou a utřete do sucha.

Kyselina citronová – odpověď pro sprchu i sklo

Jak vyčistit sprchovou hlavici kyselinou citrónovou? Jak se zbavit vodního kamene ze skla? Tak přesně na to je opovědí kyselina citronová, jež se s vodním kamenem umí vypořádat. Pro jemnější účely stačí pár kapek (nebo lžičku prášku) vložit do 250 ml vlažné vody a nanést na povrchy. Kyselina citrónová je zároveň dezinfekční. Pokud potřebujete silnější verzi, přidejte i lžičku jedlé sody. Tímto způsobem se můžete také zbavit vodního kamene na sprchové zástěně.

Lázeň proti vodnímu kameni

shutterstock_2069191136.jpg

Jak vyčistit vodní kámen ze sprchy? Jednou za čas je vhodné sprchovou hlavici zbavit případných nečistot opravdu důkladně. Pro tento účel si připravte lázeň. Naplňte kyblík směsí horké vody a 100 ml octa. Odmontujte sprchovou hlavici a vložte ji na několik hodin do této lázně. Poté ji ošetřete jemným kartáčkem, propláchněte, utřete do sucha a instalujte zpět. Vodní snopky můžete pročistit párátkem.

TIP SANITINO: Přečtěte si také naše rady, jak vyčistit hadici od sprchy.

Související produkty

nahoru