Přeskočit na hlavní obsah

Koupelna je místem očisty. Čas od času ale potřebuje i ona svou péči. Pokud jí věnujete pozornost pravidelně, výrazně zvyšujete spolehlivost vybavení. Jedním z nejvíce zatížených vybavení domácností je umyvadlo a umyvadlová baterie. Jak vyčistit umyvadlo?
 

Umyvadlo, superhrdina koupelny

shutterstock_164711288.jpg

Nemusí to být na první pohled zřejmé, ale umyvadlo je pod neustálým útokem nečistot, chemikálií i nárazů všeho druhu. Stačí si jen vybavit, co všechno u něj děláme. Kolikrát nám do něj něco spadne (líčidla, nůžtičky, lahvička s mýdlem…), jak často k němu přicházíme s rukama špinavýma od kde čeho, kolik chemie (i třeba obsažené v běžné kosmetice) na něj navalíme… A to nepočítáme mytí hlavy, ruční praní nebo čištění tlapek domácích mazlíčků. Je tedy jasné, že umyvadlo musí mít výdrž. Aby netrpělo víc, než je nutné, je třeba pravidelná údržba.

Jak vyčistit umyvadlo

Prvním krokem je zvolit odpovídající čistící prostředek. Buď sáhněte po nabídce v obchodě (ideálně volte takový, který je šetrný k přírodě) nebo zkuste domácí zásoby. Základními látkami, které na nečistoty, vodní kámen a mikroorganismy platí, jsou jedlá soda, ocet nebo kyselina citronová a horká voda. Pro odolnější nečistoty si připravte potravinovou fólii.

Pro běžnou očistu si do lahvičky s rozprašovačem připravte směs vody a octa (5:1, tedy pět dílů vody a jeden octa). Ideálně každý večer umyvadlo nastříkejte touto směsí a setřete jemným hadříkem. Použijte i v případě, že se umyvadlo potýkalo s výraznějšími nečistotami (špinavé ruce dětí ať už zvenku nebo z důvodu malovací tvořivosti, mytí něčeho nebo praní…).

Pro důkladnější očistu využijte tzv. pasty. Smíchejte vodu, kyselinu citronovou a jedlou sodu tak, aby vznikla jakási pasta. Tu pak naneste na povrchy umyvadla a nechte působit. Rizikovým místem je uchycení umyvadlové baterie. V řadě případů se zde tvoří vodní kámen. Obalte tedy toto místo ještě potravinovou fólií, která zintenzivní působení. Po 15 minutách vše spláchněte a utřete do sucha. V případě potřeby postup opakujte.

TIP SANITINO: Další tipy pro čištění umyvadlové baterie si můžete přečíst v článku Údržba a čištění umyvadlové baterie.

Posviťte si na odpad

shutterstock_754283905.jpg

Pokud hledáte odpověď na to, jak vyčistit umyvadlo, je třeba si posvítit také na to, jak vyčistit odpad. Po jeho stěnách se často zachytávají zbytky mýdla, vlasy, látky z kosmetiky... Prostor se tedy postupně zužuje a voda může začít špatně odtékat. Během většího úklidu tedy pamatujte i na něj. Nejrychlejším způsobem je jednoduše mechanicky vyndat ty nečistoty, které jsou v dosahu, a pak opět využít síly naší „kuchyně“. Nasypte do odpadu prášek jedlé sody a zalijte ji šálkem zahřátého octa. Pozor, bude to trošku pěnit. Nechte působit a pak spláchněte.

Čas od času je třeba odpad také rozmontovat, zbavit nečistot a důkladně propláchnout. Pozor však, tato procedura nebývá zrovna voňavá. Vždy si na tuto činnost také berte rukavice, aby nedošlo k podráždění pokožky.

Jak umyvadlo nikdy nečistit

Stejně jako je důležité vědět, co v případě potřeby udělat, je dobré si připomenout, co navzdory všemu naopak nedělat. Naprostým tabu je hrubá síla. To, že se nečistoty nebo vodní kámen nehodlají vzdát hned na první pokus neznamená, že se nevzdají při opakované péči. Víc síly nepomůže, naopak. Zvlášť u závěsných umyvadel můžete způsobit doslova katastrofu. Umyvadla jsou sice konstruována tak, aby nějaký ten tlak vydržela, ale když se dospělý člověk opře plnou vahou, může i to nejlepší vybavení zakolísat.

Zapomeňte také na veškeré drátěnky, hrubé kartáče či prostředky obsahující písek. Jediné, čeho docílíte, je, že spolu s nežádoucími usazeninami sedřete také ochranné vrstvy umyvadla, případně barvu. Pozor si dejte i na agresivní chemikálie. Nejen, že mohou poleptat vaši pokožku, ale mohou být také smrtící pro samotnou keramiku, případně těsnící silikony nebo povrchy sousedící s umyvadlem.

Související produkty

nahoru