Přeskočit na hlavní obsah

Vodní kámen je nedílnou součástí našich domácností. Ať už si budeme představovat jakýkoli ideální stav, vodní kámen vždy otestuje naši odhodlanost. Mezi nejohroženější místa patří sprchové kouty. Jak odstranit vodní kámen ze sprchy?
 

Vodní kámen není jen estetický problém

Krásná koupelna nepřichází sama, je potřeba pravidelná péče a údržba. O tom, jak důslední jste, svědčí stav sprchového koutu. Právě toto místo je nejnáchylnější k útokům vodního kamene. Na to, jak moc se touto problematikou máte zabývat, upozorňuje řada drobných a pak výraznějších signálů. Tvrdost vody totiž není nenápadná. Čím tvrdší voda, tedy čím víc minerálů (zejména vápník a hořčík) obsahuje, tím nápadnější budou projevy. První signály jsou pouze jakési zaschlé mapy, které postupně přecházejí v usazeniny různých odstínů. Tyto usazeniny skutečně mohou ztuhnout až do formy kamene. Mezi další indikátory patří, že mýdlo pění méně a snadno se oplachuje, může být „cítit“.

Jak jsme naznačili, vodní kámen není jen estetický problém. Ohrožuje totiž i samotné vybavení. Snižuje jeho bezpečnost, průtok, zhoršuje funkčnost a významně snižuje životnost.

Pracujte chytře, ne tvrdě

udrzba sprchoveho koutu_1.jpg

Pokud víte, že se vás tvrdá voda týká, buďte proaktivní. Významně si ušetříte čas i energii. Pořiďte si do sprchového koutu stěrku na setření zástěny, ale také samotných obkladaček/stěn. Mějte při ruce jemný hadřík. Po každém použití sprchy setřete vodu ze zástěny a stěn stěrkou, sprchovou baterii usušte hadříkem a trysky sprchové hlavice taktéž. Ty někdy stačí pouze setřít prsty! Záleží na použité technologii a materiálu samotných trysek. Koupelnu také pravidelně větrejte a mokré ručníky umístěte na sušák, ne přes zástěnu. Dejte si pozor i na tónovací šampóny. Rády barví nejen vlasy, ale také samotné vybavení a samozřejmě vodní kámen najdou a obarví bezchybně.

Jak odstranit vodní kámen ze sprchy

Vedle pravidelné denní péče je samozřejmě zapotřebí i důraznější údržby. Pokud chcete využít domácí zdroje, jsou nejčastější zbraní kuchyňské pomůcky. Nemusíte být chemikem, abyste si doma snadno připravili účinnou směs. Potřebovat budete teplou vodu, ocet, jedlou sodu, případně kyselinu citronovou + hadřík, stěrku, kartáč a vyřazený kartáček na zuby (pro spáry nebo nedostupná místa v okolí baterie nebo ve spojích).

shutterstock_1661092366.jpg
cisteni.jpg

Nejsnadnější cestou je připravit octový roztok do rozprašovače. V poměru 1:5, pro běžné nečistoty nebo 1:3 pro silnější znečištění namíchejte směs (1 díl octa ku 5 či 3 dílům vody). Lze přidat i lžíce jedlé sody. Pro odolnější vrstvy vodního kamene, nejčastěji v oblasti vodovodní baterie, můžete připravit i pastu. Vezměte si jedlou sodu, do které postupně přiléváte směs vody a octa až vznikne „pasta“ konzistencí podobná zubní pastě. Tu pak naneste na nejvíce postižená místa a nechte působit. Poté místo ošetřete kartáčkem či hadříkem, opláchněte a případně postup zopakujete.

Pozor na ochranné vrstvy

shutterstock_2293959767.jpg

Důležitým aspektem při ošetření sprchového koutu je jemnost s důrazem, nikoli pouze hrubá síla. Bitva  vodní kámen – sprchový kout by měla skončit nikoli patovou situací nebo prohrou na obou stranách, ale jednoznačným vítězstvím sprchového koutu. Je lepší postup zopakovat víckrát než hrubou silou poškodit vybavení. V takovém případě by totiž docházelo k ukládání nečistot, množení bakterií a samozřejmě snadnějšího usazování vodního kamene. Před použitím jakéhokoli přípravku, ať z domácích zdrojů nebo chemického přípravku z drogérie vždy zkontrolujte, zda je vhodný pro daný typ povrchů.

Odpovědí, jak na vodní kámen ve sprše, je tedy chytře a jemně.

TIP SANITINO: Vybírejte takové produkty, které již v sobě mají ochranu proti usazování vodního kamene.

 

Související produkty

nahoru