Přeskočit na hlavní obsah

Nejedna moderní domácnost bývá vybavena bidetem. Nemusí se vždy jednat o samostatný prvek, variant je mnohem víc. Jak se o ně správně starat?

Jaké bidety jsou k dispozici?

Základní variantou, která dala bidetu jméno, je samostatně stojící „mísa“, jež se nejčastěji umisťuje vedle toalety. Je vybavena bidetovou baterií s nastavitelnou sprškou. Další z možností je bidetová sprška. Je napojena k umyvadlové baterii a voda se spouští pomocí páčky umístěné na držadle spršky. Samotná sprška se umisťuje do závěsného držáku. Inovativním řešením je elektronický bidet (můžete najít i pod termínem sprchová toaleta) či bidetové sedátko. Podle typu bidetu se pak řeší i údržba.

shutter.png
shutterstock_1312971242.jpg
shutterstock_2290161019.jpg

Proč si pořídit bidet

Je dobré si uvědomit, že bidet není jen jakousi módou či přehnanou touhou po luxusu. Bidet, ať už ve formě klasické mísy, spršky nebo elektronického bidetu, je velmi efektivním pomocníkem v oblasti intimní hygieny. Dalším důvodem, proč si pořídit bidet je fakt, že je důležitým faktorem ve zdravotní prevenci i jako součást terapie. Ulevuje například při problémech v oblasti pánevního dna či konečníku, při úniku moči (posiluje pánevní dno) nebo usnadňuje hygienu seniorům či lidem s nějakým zdravotním omezením.

Jak se používá bidet

Při pohledu na klasický bidet vás může napadnout otázka, jak se sedá na bidet? Tento dotaz je rozhodně na místě. Dříve než se však „posadíte“, nařiďte optimální teplotu a intenzitu proudu na bidetové baterii. Vyzkoušejte ji nejprve rukou. Nejčastějším způsobem, jak si sednout na bidet, je čelem k baterii. Pohodlně pak intimní partie umyjete, a to za použití spršky. Po omytí se otřete ručníkem či toaletním papírem. Po použití je bidet třeba opláchnout.

Elektronický bidet (sprchovací toaleta) nebo bidetové sedátko (instaluje se místo klasického sedátka) spouštíte pomocí ovladače po použití toalety. Zůstáváte sedět stejným způsobem, pouze se vysune příslušná sprška. Bidetovou spršku pak můžete používat také tak, že ji namíříte na místa, která chcete opláchnout, a předem nastavenou vodu (na umyvadlové baterii) aktivujete stisknutím páčky na rukojeti.

Jak čistit klasický bidet?

shutterstock_383504029.jpg

Prvním upozorněním je, čím keramické mísy nečistit – vyhnout byste se měli zejména čističům na bázi chlóru a taktéž příliš agresivní dezinfekci. Řada bidetů má povrchy ošetřeny speciální ochrannou vrstvou, případně antibakteriální vrstvou, která zamezuje usazení a množení nežádoucích mikroorganismů, a necitlivým přístupem byste ji mohli poškodit. Nejjednodušším způsobem ošetření je nanést vhodný přípravek na zvlhčené stěny mísy, nechat působit a poté opláchnout a utřít dosucha. Případně postup opakovat.

Jak vyčistit elektronický bidet

shutterstock_517288201.jpg

Další otázkou, která vás může napadnout je, jak často je třeba čistit trysky. Dobrou zprávou je, že trysky bývají velmi dobře chráněny před mechanickým znečištěním. Jsou vybaveny také samočistící funkcí, resp. voda z trysky preventivně odstřikuje před i po každém použití. Přesto je dobré po určitém čase trysku umýt. Stačí ji aktivovat v okamžiku, kdy je sedátko neobsazené, a jednoduše ji očistit, jakmile vyjede z krytu. Při čištění byste si měli dát pozor na agresivní čističe, ale také na hrubou sílu, abyste citlivý mechanismus trysky nepoškodili. Vhodné je použití vyřazeného zubního kartáčku, který jemně odstraní případné nečistoty.

Pro samotnou mísu pak zvolte postup jako u klasického bidetu, sedátko pak setřete jemným hadříkem napuštěným do nějakého druhu dezinfekčního čističe, ať už z domácích či externích zdrojů. K dalším krokům údržby byste měli také zařadit čištění sítka, které filtruje vodu, jež proudí do bidetu.

Jak vyčistit bidetovou spršku?

Bidetovou spršku je třeba čas od času setřít od případných nečistot. Moderní výrobky bývají vybaveny technologií usnadňující údržbu. Například silikonové snopky často stačí jen setřít vlhkým hadříkem po použití spršky. Zbavíte je tak nečistot i případného vodního kamene. Co použít na větší čištění? První cestou je využití domácích zdrojů, tedy vody, jedlé sody s octem či kyselinou citronovou, ze kterých vytvoříte tekutou směs, kterou následně roztíráte hadříkem. Dalším způsobem je využití standardní chemické nabídky z obchodů určených pro sanitární vybavení.

Související produkty

nahoru